Lolita - co to jest?


Gothic Lolita to wylansowany w Japonii styl ubierania się. Jego głównymi cechami są infantylność, klasa, skromność i słodka staroświeckość. Ubrania w tym stylu nawiązują do epoki wiktoriańskiej i rococo w Europie. Spódniczki mają uroczy kształt dzwonka, w stroju przeważają falbanki, koronki i wstążeczki. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, by wyglądać jak śliczna porcelanowa lalka.

Przydatne linki


Gothic&Lolita Poland forum
EGL Community
Daily Lolita

Historia


Styl Gothic Lolilta zaczął kiełkować w 1998 roku, ale jako szeroko pojęta moda funkcjonował dopiero trzy lata później. Już w 2003 roku stał się równorzędnym rywalem stylów popularnych, alternatywą dla młodych, zbuntowanych Japończyków. Największą sławę zdobył w Tokio - przede wszystkim dzięki obecności na muzycznej scenie. Typowy dla formacji uprawiających tzw. visual kei image - szokujące stroje, makijaże i wyzywające zachowania - przykuł uwagę wielu przyszłych fanów GothLoli. W tę estetykę wpisywał się Mana - gitarzysta Malice Mizer - który znacząco pomógł w spopularyzowaniu stylu. Instrumentalista okazał się również znakomitym projektantem. Po odejściu z zespołu założył firmę zajmującą się produkcją ubrań i z czasem wykreował dwie świetne linie ubrań dla estetyki Gothic Lolita: Elegant Gothic Lolita (EGL) i Elegant Gothic Aristocrat (EGA). Ubrania tworzy w klasie unisex - identyczne dostępne są dla kobiet i dla mężczyzn. Inna znana marka to wykreowana w 1999 roku Moi-meme-Moitie. Przełomowymi postaciami dla stylu są również: piosenkarz Kana i grafik Mitsukazu Mihara - twórcy poświęconego modzie i muzyce gotyckiej magazynu "Gothic And Lolita Bible".

W Japonii styl Gothic Lolita opanował media i sklepy. Stał się alternatywną, a jednocześnie - elementem kultury masowej. Przewijał się w mangach, grach komputerowych, gazetach, etc. Społeczność gotycka poszerzyła się o GothLoli, a zachód zaczął kopiować liczne japońskie pomysły, wytwarzając własne marki i ubrania. Moda opanowała Stany Zjednoczone i Europę. Jej przejawy niezwykle często obserwowane są na konwentach anime i pop-rockowych koncertach. Wielką miłośniczką stylu jest Courtney Love. Do jego spopularyzowania na zachodzie przyczyniły się również teatr Metamorphose oraz sklepy: Baby, The Stars Shine Bright i Funhouse. Spory wydźwięk miały przenikające do zachodniej telewizji mangi (np. Princess Ai), w których doskonale widoczny był styl japońskiej Gothic Lolity. Na rozwój subkultury duży wpływ miał ponad stustronnicowy magazyn "Gothic & Lolita Bible", zawierający modowe nowości, zdjęcia, wzory, dodatki, szczegółowy katalog i różne propozycje ubrań. Inne periodyki to "Kera" oraz "Gosu Rori" (fonetycznie po japońsku GothLoli), które skupiają się głównie na modzie. Obecnie największym, komercyjnym centrum mody Gothic Lolita jest sklep Marui Young w Shinjuku, jego poprzednikiem był Marui One, zamknięty w sierpniu 2004. Ten duży młodzieżowy sklep ma 4 piętra całkowicie poświęcone modzie Gothic Lolita. W naszym kraju ceny markowych ubrań w stylu GothLoli są tak niebotycznie wysokie, że częściej można spotkać się z ciuchami tworzonymi ręcznie lub zakupionymi po okazyjnej cenie na aukcjach internetowych.

Tekst pobrany z: www.darkplanet.pl.